“Prizren Birliği“nin 145. yılı kutlandı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Osmanlı döneminde Arnavut ulusunun haklarını savunmak için 1881 yılında kurulan Prizren Birliği’nin 145’inci yıldönümü kutlamalarına katıldı.

Prizren Ligi olarak da bilinen bu siyasi oluşumun kuruluşunun 145’inci yıldönümü bugün Kosova ve Arnavutluk’un üst düzey temsilcilerinin katılımıyal kutlandı.

Prizren’de düzenlenen törende konuşan Kurti, ABD  ve Avrupalı ​​müttefiklerden bahsederek,  Kosova ve Arnavutluk’un, müttefikleriyle güçlendiğini belirtti.

Başbakan Albin Kurti yaptığı konuşmada iki ülkenin bir arada olduğunda ilerlediğini söylerken, müttefiklere de değindi.

Kosova ve Arnavutluk’un bir arada olduklarında ilerleme gösterdiklerini kaydeden Kurti, “ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerimiz ve stratejik ortaklarımızla birlikte devletlerimizi siyasi olarak güçlendirme yolunda yalnızca bir zihniyet ve siyasi bilinç olarak Lig’e bağlı ve sadakatle ilerleyebiliriz” dedi.

Prizren Birliği’nin tüm Arnavutları  birleştirdiğini ve her zaman birleştireceğini belirten Kurti, bir Avrupa ülkesi olarak Kosova’nın her zaman siyasi çıkarlarını  ilerletme konusundaki günlük taahhütlere  dair sağlam siyasi geleneklerini  sürdürsüklerini vurguladı.

Kutlamaya, Kosova cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Arnavutluk Cumhurbaşkanı  Bajram Begaj ile Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca da katıldı.
Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Türkiye Ticaret Bakanı Bolat’tan Bulgaristan ile kritik görüşme

Read Next

Tuzluca ile Bosna Hersek-Tuzla “Kardeş Şehir” olacak