Priştine’de Türk öğrenciler, İstiklal Marşı’nın kabulü vesilesiyle program düzenledi

İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü (12 Mart) münasebetiyle Elena Gjika İlköğretim Okulu’nda program düzenlendi.

Türk öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Programda, öğrenciler farklı gösteriler düzenlediler. Programın kapanış konuşmasını yapan Elena Gjika İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit Globoder öğrencilere hita ederek, “Bugün ana vatanımızın ve milletimizin bağımsızlığının sembolü, onurlu istiklal mücadelesini bayraklaştıran vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un yazdığı İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102. yıldönümünü kutluyoruz. İstiklal Marşını anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve böyle değerlendirmemiz gerekir. Öğrencilerimiz bizleri o günlere götürerek çok duygulandırdı. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde ana vatan şairimiz Mehmet Akif ´un da dediği gibi Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın. Mehmet Akif Ersoy´un yüksek ahlakı, örnek kişiliği, mücadele azmi, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkı yolunuza ışık tutsun. Birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde geleceğe daha güçlü olarak emin adımlarla ilerlemeliyiz. İstiklal mücadelemizi destansı ifadelerle kaleme alarak ölümsüzleştiren Mehmet Akif´i Rahmet, Şükran ve minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

10 Mart 2023 Cuma günü düzenlenen programda İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okuyan öğrencilere takdir belgesi verildi.

Kosovaport

Read Previous

Eski Sırbistan Başbakanı Djindjic ölümünün 20. yılında törenle anıldı

Read Next

Bulgaristan’da HÖH partisinin hedefi koalisyon ortaklığı