Osmanlı döneminde Mehmet  Yaşar Paşa tarafından 1840 yılında yaptırılan ve mimarisiyle Priştine’nin çok önemli tarihi eserleri arasında yer alan Saat Kulesi restore edilecek.

Tarihi Fatih Sultan Mehmet camii yanında yer alan ve namaz saatlerini  bildirmek için yaptırılan saat Kulesi, Priştine Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından restore edilecek.

Priştine Belediyesi ve UNDP, Saat Kulesi’nin restorasyonu için bugün bir anlaşma imzaladı.

Priştine Belediyesi  Kültür Müdürü Adrian Berisha ve UNDP Kosova  Temsilcisi  Maria Suokko bir araya gelerek,  kültürel mirası korumayı hedeflediklerini ve bu tür projelere yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

UNDP Kosova Temsilcisi Maria Suokko imza töreninde yaptığı konuşmada, “Saat Kulesi’nin Priştine için tarihi ve kültürü temsil ettiğini biliyorum, mimarinin eşsiz bir örneği ve bu tarihi eserlerin  korunmasının önemli olduğunu anlamalıyız “ ifadesini kullandı.

Priştine Belediyesi Kültür Müdürü Adrian Berisha, restorasyon  projenin 120 bin  Euro’ya  mal olacağını, bu tutardan, bu 70 bin Euro’nun  belediyeden, 50 bin Euro’nun da   UNDP tarafından karşılanacağını açıkladı.

Saat Kulesi’nde son restorasyon 2001 yılında Kosova’da Barış Gücü KFOR’da görev yapan Fransızlar tarafından gerçekleştirilmişti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Balkanlar’da yeni sıcak hava dalgası

Sonraki Haber

Bulgaristan ile müzakerelerde “kırmızı çizgilerin belirlenmesini” öngören önerge onaylandı