Priştine’de öğrencilerden Sırp Belediyeler Birliği karşıtı protesto gösterisi

Priştine’de çok sayıda öğrenci ve vatandaş, Sırp çoğunluklu belediyeler birliğinin kurulmasına karşı yürüyüş düzenledi.

“Sırp Belediyeler Birliği  geçmez”, “Bizi Bosna’ya dönüştürecek oluşumu  kabul etmiyoruz”, “Derneğe karşı birlikte”, “Kosova Cumhuriyeti, Sırp Belediyeler Birliği’ne hayır ” gibi sloganlar atan protestocu öğrenciler, vatansever şarkılar söyleyerek yürüyüşe başladı. Milli Kütüphaneden yola  çıkarak Kosova Hükümet binasının önünde toplanan protestocular,  bölge ülkelerinde mono-etnik derneklerin kurulmasının “devlet içinde devlet” yarattığını savundu.

Protesto gösterisinde konuşma yapanlar,  böyle bir oluşumun,  Kosova’daki Sırp toplumunun haklarını ilerletmeyeceği görüşünü savundu.

Protesto gösterisinde konuşan öğrencilerden biri, “Ülkenin barışını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü doğrudan ihlal eden Sırp çoğuluğa sahip belediyeler birliğini kabul etmiyoruz” dedi.

Birliğin kurulması için Avrupa Birliği’nin (AB)  arabuluculuğunda yürütülen diyalog çerçevesinde Kosova ve Sırbistan iki anlaşmaya vardı.

Şimdiye kadar Sırp Çoğunluğa Sahip Belediyeler Birliği, Sırbistan tarafından şiddetle talep edilirken, Başbakan Albin Kurti böyle bir anlaşmanın kabulünün ancak 6 şartın yerine getirilmesi halinde yapılacağını belirtmişti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya 520 milyon sterlinlik askeri yardım

Read Next

Bulgaristan hükümeti, Türkiye ve Suriye’ye insanı yardım sağlama kararı aldı