Priştine Üniversitesi, Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 3.027’nci yerde

Kosova’nın en eski devlet üniversitesi olan  Priştine Üniversitesi (UP)  Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda düşüşe devam ediyor.

Priştine Üniversitesi Webometrics Dünya Üniversite Sıralaması’nda 3.027’inci sırada listelenerek, 2019 yılında gösterdiği başarısının çok gerisinde kaldı. 2019 yılında Priştine Üniversitesi 1.471’inci idi.

Bölge ülkelerinden en kötü durumda, 3.786’ıncı sıaradaki Tiran Üniversitesi oldu.

Bölge ülkelerindeki üniversitelerden en iyi sıralamada 447’inci olan Belgrad Üniversitesi yer aldı. Zagreb Üniversitesi 571’inci olarak listede yerini alırken, Sofya Üniversitesi 988’inci oldu.

Bu yıl, dünya ölçeğinde 30 binden fazla üniversiteyi kapsayan sıralama, toplam 12 bin üniversiteyi listeliyor.

Webometrics’in birincil amacı, üniversiteler tarafından üretilen bilgiye açık erişimi teşvik etmektir. Üniversitelerin sıralamalarını geliştirmek için en iyi strateji, web içeriklerinin miktarını ve niteliğini arttırmaktır. Üniversiteye ait sayfaların sayısı, üniversite sitesine yapılan farklı dış bağlantıların oranı, sitede yer alan dosyaların toplam sayısı ve Google Akademik’te üniversitelerin internet sitelerinin geçtiği dokümanlar ölçüt olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hırvat siyasetçiden Bosna’da “Donetsk ve Luhansk” tehdidi

Read Next

AB, 21 Rus hava yolu şirketini kara listeye aldı