Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenen Birinci “Prespa Diyalog Forumu” Uluslararası Konferansı başladı.

Foruma ev sahipliği yapan Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ohri ve Prespa’dan gelen yankının tüm dünyada yüksek sesle yankılanacağını söyledi.

Bugün Prespa Diyalog Forumu’nun doğduğunu ve varlığının ilk ritimlerini atmaya başladığını ifade eden Osmani, “Kuzey Makedonya’nın başına gelen ve tüm bölgeyi bir araya getiren en büyük uluslararası konferans, Avrupa Birliği’nin etkili temsilcilerini, çok sayıda çok taraflı kuruluş temsilcilerini, bölgesel girişimleri, AB üye devletlerinin temsilcilerini, ABD’yi vb. bir araya getirdi. En etkili sivil toplum kuruluşları, analistler, akademik temsilciler bugün Ohri ve Oteşevo’ya geldi.” ifadelerini kullandı.

Prespa Diyalog Forumu’nun amacının bir araya getirerek birleştirme olduğunu söyleyen Osmani, “Gazetecilerin, siyasetçi arkadaşlarımın, bakanların, diplomatların bu güzel ve dinamik imajı, bu platformu kurarken hayal ettiğim imajdı. Herkesi birleştirmek, çapraz düşünmek, diyaloğu derinleştirmek ve bu fikirde başarılı olduğumuz için gerçekten mutluyum.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 14 bin 525 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

K. Makedonya’da aktif vaka sayısı 150’nin altına düştü