Polislerin “Srebrenitsa tekrar yaşansın” naraları Sırbistan’ı karıştırdı

Sırbistan’ın Karadağ sınırındaki Priboy belediyesinde polis memurlarının yılbaşı kutlaması sırasında “Srebrenitsa soykırımının üç kez daha tekrarlanması” ve Sırbistan’da Boşnakların yaşadığı Yeni Pazar ve Seniçe gibi kentlerde de katliam yapılmasına yönelik imalar içeren bir şarkı söylemeleri tepkiye neden oldu.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkede Boşnakların güvenliğini garanti eden bir açıklama yayınladı. Sırbistan İslam Birliği ise skandal şarkıyı söyleyen polis memurlarına karşı somut adımlar atılması talebinde bulundu.

Üst düzey polis memurlarının yılbaşı kutlaması sırasında söyledikleri sözde şarkıda Srebrenitsa soykırımının üç defa daha tekrarlanmasının yanı sıra Sancak bölgesinde yer alan kentlerden Yeni Pazar’ın savaş sırasında Hırvat sivillerin katledildiği “Vukovar” kenti gibi olması ve Seniçe’nin ise “yeni Srebrenitsa” olması temennileri yer alıyor. Polis memurlarının Srebrenitsa soykırımının faillerinden Ratko Mladiç’i öven ifadeler de kullandıkları bildiriliyor.

Vucic: “Boşnaklar kesinlikle güvende olacak”

Skandal görüntüleri izlediğini ifade eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, “Burada bana düşen, Sırbistan’ın benim ve hepimizin olduğu kadar Boşnakların da ülkesi olduğunu söylemektir. Kesinlikle güvende ve koruma altında olacaklar. Elbette hiç kimse masum insanların öldürülmelerine gönderme yaparak başka halkların mensuplarını tehdit etme ve incitmeye onay verecek değil” diye konuştu.  

Boşnaklar ve Sırpların birbirleri olmadan yaşayamayacağını ve varlıklarını sürdüremeyeceklerini söyleyen Vucic, “Bunu ne kadar önce anlarsak birbirimiz için o kadar iyi olacak” diye konuştu.

İslam Birliği’nden yaptırım talebi

Sırbistan İslam Birliği, ülkedeki Müslümanların güvenliği için tehdit oluşturan bu gelişmeye acil tepki gösterilmesi ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmaları talebinde bulundu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

‘Açık Balkan’ girişiminin ilk anlaşması yürürlüğe girdi

Read Next

Bulgaristan, Orta Avrupa Girişimi Başkanlığı görevini devraldı