Podgoritsa’da Sırp Kilisesi ile anlaşma protestosu

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da vatandaşlar, Başbakan Dritan Abazovic’in Sırp Ortodoks Kilisesi ile temel anlaşma imzalama planlarını protesto etti.

Karadağ’da hükümetin koalisyon ortağı partilerden Sosyal Demokrat Parti (SDP) ve muhalefetten milletvekillerinin de destek verdiği gösteride Abazovic, Karadağ’ın kimliği ve tarihi değerlerini hiçe saymakla suçlandı.

“Sırbistan, Karadağ’ı yutuyor, bitmeyen bir savaş olacak”, “Temel anlaşmaya hayır”, “Abazovic, kanun çıkararak kilisemizi çaldın şimdi de varlığımızı ve ruhumuzu istiyorsun” şeklinde pankartlar taşıyan göstericiler, Sırp Ortodoks Kilisesine resmi statü kazandıracak anlaşmanın Karadağ’ın menfaatlerine zarar vereceğini savundu.

Abazovic’in yarın temel anlaşmanın metnine ilişkin bir açıklama yapması planlanıyor.

Sırp kilisesi ile yapılacak anlaşma aleyhinde 30 Haziran’da da bir protesto gösterisi tertiplenmiş ve Karadağ hükümeti, ülkeye ihanetle suçlanmıştı.

Karadağ’da yayın yapan Vijesti gazetesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerinin anlaşmanın koalisyon ortakları arasında ihtilafa neden olması nedeniyle hükümetin düşebileceğinden endişe ettiklerini ileri sürdü.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye’den Karadağ’daki arşiv ve müze envanterinin dijitalleştirilmesine destek

Read Next

Arnavutluk’ta, Tahir Dizdari’nin hayatını ve eserlerini anlatan kitap tanıtıldı