Plenkovic’in istifası isteniyor

Hırvatistan’da muhalefet, yolsuzlukla suçladığı Başbakan Andrej Plenkovic’in istifasını talep ediyor.

Hırvatistan parlamentosunda konuya ilişkin olarak gece saatlerine kadar devam eden hararetli tartışmalar sırasında Vatan Hareketi milletvekili Stipo Mlinaric, “Hırvatistan, bir hırsızın esiri oldu. Sayın Başbakan bu sizsiniz. Artık gidin” dedi.

SDP lideri Peđa Grbin ise Plenkovic hükümetinin ülkenin bağımsızlığından bu yana en kötü iktidar olduğunu öne sürdü.

33 muhalif vekilin imzasıyla başlayan ve 11 saat devam eden tartışmalar sırasında muhalifler yolsuzlukların üstünün Plenkovic tarafından örtüldüğü, Hırvatistan’da hayat standartlarının düşmesi nedeniyle son 10 yıl içerisinde 250 bin kişinin ülkeyi terk ettiği ve deprem sonrasında yenileme çalışmalarının hızlı tamamlanmamış olması nedeniyle ailelerin halen yaşam konteynerlerinde kalmaya devam ettikleri gibi eleştirilerde bulundu.

Göreve geldiği 2016 senesinden bu yana ilk defa görevindeki yeterliliği parlamento tarafından sorgulanan Plenkovic, tepki olarak gece saatlerinde parlamentoyu terk etti. Parlamentoda Plenkovic’e yönelik güvensizlik oylaması teklifini, muhalefetten diğer partilerin de imzalarını alarak yeterli sayıya ulaşan Vatan Hareketi ortaya attı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Deprem konutları yöresel mimariye uygun ve az katlı olarak inşa edilecek

Read Next

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 4 kişi yakalandı