Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, bugün Mostar’da düzenlenen Uluslararası Ticaret Fuarı’nda Bosna Hersek’te yaşayan Hırvatlara kendi siyasi temsilcilerini seçme hakkı tanınması talebini tekrarladı. Plenkovic bunun dostça bir çağrı olduğunu belirtti.

Plenkovic, fuarın ortaklarından biri olan Macaristan’ın Bosna Hersek’e açıkça sinyaller yolladığını da söyledi. Siyasi konulara değinmeden önce Plenkovic, Hırvatistan ve Bosna Hersek arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında konuştu.

Hırvatistan Başbakanı, ülkesinin avro ve Schengen Bölgesi’ne girmesinin Bosna Hersek için de önemli olacağına inandığını söyledi. 

Plenkovic, “Bosna Hersek dost bir ülke ve 2021’de ticaret hacmimizin 2,6 milyar avro olduğu bir ülke. Doğrudan Hırvat yatırımları 1,4 milyar avro. Hırvatistan, Avusturya’dan sonra Bosna Hersek’te ikinci en büyük yatırımcı konumunda“ diye konuştu. 

Daha sonra siyasi ilişkilere atıfta bulunan Plenkovic, Hırvatların “meşru temsiline” izin verilmesine çağrıda bulundu.

Bosna Hersek’te Hırvat ve Boşnak partileri arasındaki seçim reformu görüşmelerinde şimdiye kadar sonuç elde edilemedi. Müzakerelerin son ayağında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin delege yöntemiyle dolaylı olarak seçilmesine yönelik bir formül, Demokratik Eylem Partisi (SDA) tarafından vatandaşları etnik ayrımcılığa tabi tutuyor olması gerekçesiyle reddedilmişti. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Ukrayna: Rusya’nın saldırılarında 18 gazeteci öldü

Sonraki Haber

“Makedonya’da Türk yok” diyen Besa Hareketi Çayır Şubesi Başkanı Bela’ya tepkiler büyüyor