Pırjino Anlaşması Askıda, Seçimler Belirsizliğini Koruyor

Meclisin Soruşturma Komisyonu çalışmalarını erteledi. VMRO DPMNE üyeleri Soruşturma Komisyonu’nun sürekli toplantılar düzenlemesine talep ediyor. Siyasi partilerin çalışma grupları bir araya gelmiyor. Peter van Heute Noel kutlamaları için ülkesine gitti. Seçmen listesinin güncelleştirilmesi için belirlenen tarih çoktandır geçti…Buna göre Pırjino Anlaşmasının uygulanıp uygulanmayacağı belirsiz.

Soruşturma Komisyonu çalışmalarının olasıl devamı konusunda kesin biligiler yok. Yasadışı telefon dinlemeleri ile ilgili kapalı kapılar ardından ifade veren Başbakan Nikola Gruevski’nin dışında bugüne kadar komisyon toplantısına hiçbir tanık katılmadı.

Eski Ulaştırma Bakanı Mile Yanakieski, Başbakan Danışmanı Martin Protuger, eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ve eski İstihbarat Servisi Başkanı Saşo Miyalkov davetlere katılmadı.

анкетна

Maliye Bakanı Zoran Stavrevski ise ifadesinin kapalı kapılar ardından alınmasını istedi, ana muhalefetten olan Soruşturma Komisyonu Başkanı Petre Şilegov ise buna izin vermedi. Komisyon toplantılarını süresiz erteledi.

VMRO DPMNE ana muhalefet lideri Zoran Zaev’in de tanık olarak ifade vermesini istedi. Zaev ifade vereceğini söyledi, ancak ifadesine Başbakan Nikola Gruevski’nin kamuya açık Soruşturma Komisyonu toplantısında vermesine bağladı.

VMRO DPMNE milletvekili Antonio Miloşoski ise ana muhalafet partisinin Nisan 2016 erken parlamento seçimlerini ertelemek istediğini dolayısıyla tüm bu gecikmeleri yaptığını vurguladı.

Diğer yandan 15 Ocak tarihine kadar Başbakan Nikola Gruevski’nin istifa etmesi gerekiyor. Onun yerine VMRO DPMNE yeni bir başbakan önermesi gerekecek, yeni seçilecek Başbakanın ülkeyi seçimlere götürmesi bekleniyor. Yeni hükümetin en temel görevi seçimlerin yapılması için adil ve demokratik koşulları sağlamak.

Şu anda tüm siyasi partiler öngürülen takvimlere uyulmamasından dolayı endişeli. Ancak bu konuda birbirine suçlamaya devam ediyorlar.

Kısacası bugün itibari ile tüm seçenekler açık. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği birkaç kez, eğer adil ve demokratik seçimler için temel şartlar oluşmaz ise Pırjino Anlaşmasını geri çekme ihtimallerinin olduğunu belirtmişti.

Kaynak: mkd.mk

Read Previous

Uluslararası Af Örgütü: Rus saldırılarında 200 sivil hayatını kaybetti

Read Next

Savaşın ‘zarif ve onurlu kadını’: Meliha Varesanovic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *