Petkov ve Bernabiç, Balkanlar’da tek bir doğal gaz piyasası oluşturulması konusunu görüştüler

Sırbistan’a resmi ziyarette bulunan Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Sırp mevkidaşı Ana Bernabiç ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan, “Bulgaristan’ın 3 milyar metreküp istemesi, Sırbistan’ın 6 milyar metreküp satın alması başka bir şey,  birlikte maksimum çeşitlendirme ile toplam miktarda gaz satın almamız ise bambaşka bir şeydir. Bu bizim enerji bağımsızlığımızı artırır” diye vurguladı.

Petkov, gaz bağlantısının büyük bir öncelik olacağını vurguladı.

Başbakan, Bernabiç’e Yunanistan bağlantısının Bulgaristan için çok önemli olduğunu ve Sırbistan ile olan bağlantı sayesinde batı komşumuzun sıvılaştırılmış gaz ve Azerbaycan’dan doğal gaz satın alabileceğini söyledi.

İki başbakan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan da dahil olmak üzere Balkanlar’da tek bir doğal gaz piyasasının oluşturulmasını görüştü. Amaç, tüm tarafların tedarikçilerle daha iyi fiyatlar üzerinde pazarlık yapabilmesidir.

Bulgaristan Başbakanı ayrıca Avrupa Otoyolu’n inşaatının tamamlanmasının Bulgaristan için en önemli öncelik haline geldiğini duyurdu. Sırp mevkidaşı ile Kuzeybatı Bölgesi’nin gelişmesine yardımcı olacak Vidin-Zajecar yolu gibi iki ülke arasındaki diğer karayolu bağlantılarının modernizasyonunu da görüştüklerini ekledi.

Petkov, Bulgaristan ile Sırbistan arasında yatırım, inovasyon ve turizm alanında ikili iş birliğinin derinleştirileceğini vurguladı.

Ülkemizin Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonuna verdiği desteği doğrulayan Başbakan Petkov, “Şahsımızda sadece arkadaşlarınız değil, aynı zamanda destekleyici bir ortağınız var” diye temin etti.

Bernabiç, “Birlikte çalışacağız ve size teşekkür etmek istiyorum, çünkü Sırbistan, siz Başbakan olduktan sonra ziyaret ettiğiniz ilk ülkelerden biri oldu. Buraya ve Kuzey Makedonya’ya yaptığınız ziyaretleriniz, Batı Balkanlar’a odaklanmak istediğinizi gösteriyor. Sorunumuzu çözmek için büyük özveri gösterdiniz” diye belirtti.

Sırbistan Başbakanı, 2021’de pandemiye rağmen iki ülkenin rekor hacimde ikili ticarete sahip olduğuna dikkat çekti.

Bulgaristan Başbakanı Belgrad ziyareti kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic ile de bir araya geldi. İkili, Kalotina Sınır Kapısı’ndan Sofya’ya giden otoyolun yapımını, Belgrad Üniversitesi Bulgar Dili Ana Bilim Dalı açılması için yapılan çalışmaları, batı kenar bölgelerindeki Bulgarların haklarını, enerji, ulaşım alanında iş birliği ve girişimciliğin teşvik edilmesini görüştü. Petkov, Sırp makamlarına Bulgar ulusal azınlığı entegre etme çabalarından dolayı teşekkür etti.

Kircaalihaber

Read Previous

Yunanistan’da manşet: Baklava geleneksel Yunan tatlısıdır

Read Next

Büyük Britanya Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Peach Kosova’da