Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Kuzey Makedonya konusunda ortak bir yaklaşıma sahip olmak çok önemli olduğunu söyledi.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov bugün Vatikan’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Ulusal Konseyi toplamasından mutlu olacağını söyledi.

Petkov, “Bu tür son toplantının üzerinden altı ay geçti. Birçok şey oldu. Konuyu çözme yaklaşımlarını gösteren görüşmeler, öneriler, dünya liderleri vardı. Olanları ve gelecekte birlikte atılacak adımları özetlemek için bir masada oturmaktan daha iyi bir format yoktur. Aynı gemide değilsek ayrılık bizi zayıflatır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendisi ve Papa’nın Kuzey Makedonya ile AB üyelik müzakerelerine yeşil ışık yakma konusunu görüşmediklerini de sözlerine ekleyen Petkov, “Kuzey Makedonya konusunda ortak bir yaklaşım sergilemek çok önemli. Muhalefet partilerinin bir kısmı ile büyük bir fikir birliğine sahibiz. Açık kırmızı çizgilerimiz var – yolsuzluk konusu gibi.” ifadelerini kullandı.

Petkov, veto ile kararın Dışişleri Bakanlığı’nın iki ülke arasındaki diyalogda kaydedilen ilerlemenin son sonuçlarını sunmasının ardından söylenebileceğini belirtti.


Önceki Haber

Benzine yarım denar zam, dizele 1 denar indirim

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta adaysız seçim