Geçtiğimiz günlerde hükümeti düşen Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, AB-Batı Balkanlar Zirvesi için bulunduğu Brüksel’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski’nin, ülkenin AB üyelik müzakereleri başlatma sürecinde Bulgaristan’la anlaşmayı öngören Fransız Teklifi’nin şu haliyle kabul edilemez olduğunu yorumladı.

Fransız Teklifi’yle Makedonya’nın da kazanacağını söyleyen Petkov, “Kovaçevski’nin bugün söylediği, şu ana kadar Bulgar diplomasisi ve Fransız pozisyonundaki Bulgar pozisyonu, anayasanın korunmasıyla, ayrımcılığın korunmasıyla her zaman sahip olmayı umduğumuz şeydi ve sanırım hareket etmek çok zor. Ama onlar için Kuzey Makedonya’ya giden Avrupa yolunun ilerlemesi, devam etmesi, gerçekleşmesi çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yani onların da kazanacakları bir şey var, ama iyi olan şu ki, pozisyonumuzu savundular.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Fransız Teklifi, Bulgaristan Parlamentosu’ndaki Dış İlişkiler Komisyonu’nda 11 lehte oyla onaylandı ve yakında genel kurula gelecek.

Önceki Haber

Üsküp’te konutlar % 20 zamlandı

Sonraki Haber

Caferoviç’ten AB’ye: Bosna Hersek’e Ukrayna’yla birlikte adaylık statüsü verilsin