Petkov: Demokratik dünyanın bir parçası olarak Ukrayna’daki savaşa kayıtsız kalamayız

Ukrayna’daki savaşın yıkıcı etkilerinin açıkça görüldüğü Borodyanka ziyareti sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, “Demokratik dünyanın bir parçası olarak kayıtsız kalamayız. Bu Ukrayna’nın sorunu, umurumuzda değil diyemeyiz, insanlar ölüyor” diye kaydetti.

Başbakan, Bulgaristan’ın Ukrayna’ya askeri destek konusunda net bir duruşu olması gerektiği konusunda kararlıydı. Petkov, konuyla ilgili önümüzdeki hafta Bulgaristan parlamentosunda oylama yapılacağına dikkat çekerek, askeri destek için çoğunluk sağlanacağı beklentisini dile getirdi. Başbakan, Bulgaristan’ın Ukrayna’ya insani yardım göndermeye devam edeceğini de belirtti.

Petkov, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’ye Bulgaristan’ın bu trajediye kayıtsız kalmayacağını ve demokratik dünyanın, Avrupa Birliği’nin bir parçası olarak Ukrayna’nın yanında olacağımızı kesinlikle söyleyeceğim. Bu sadece Ukrayna’nın savaşı değil, hangi tarafta durmak istediğimiz konusunda medenice bir seçimdir” dedi.

Bir gazetecinin Gazprom’un Bulgaristan’a gaz arzını askıya almasına ilişkin sorusu üzerine Başbakan, dünkü eylemlerin kabine için sürpriz olmadığını kaydetti. Petkov, “Daha şubat ayında bir stratejik plan hazırladık, alternatif kaynaklarımız vardı, gaz tedarik etme konusunda komşu ülkelerle anlaşmıştık” diye ekledi.

Daha sonra Bulgaristan Başbakanı Buça’da 97 masum kurbanın kalıntılarını içeren en büyük toplu mezarı gördü.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da Bağımsız Sendikalar 12 mayısta greve girecek

Read Next

Stellantis, Sırbistan’da elektrikli otomobil üretecek