Petkov: Bulgaristan, AB’de en düşük akaryakıt fiyatlarına sahip ülkelerden biri

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Bulgaristan Petrol ve Gaz Derneği temsilcilerinin yanı sıra akaryakıt perakendecileriyle her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Hükümet, iş dünyası ile yapıcı bir diyalog sürdürüyor ve Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’nde (AB) en düşük akaryakıt fiyatlarına sahip ülkelerden biri olmaya devam etmesi için mümkün olan her şeyi yapıyor” diye kaydetti.

Başbakan, dünya pazarlarında ciddi fiyat artışlarına rağmen hedefin Bulgaristan’daki tüketicilerin Avrupa genelinde meydana gelen etkiden minimum düzeyde etkilenmesi ve fiyatlarda ilk düşüş dinamiklerinde insanlar yakıt ikmali yaparken akaryakıt istasyonlarındaki fiyatlara yansıması olduğuna dikkat çekti. Petkov, “Kar marjlarına gelince, pazar bazına belirlenerek minimum düzeyde olmalıdırlar” diye ekledi.

Başbakan, hükümetin yüksek enerji fiyatları nedeniyle işletmelere verdiği yaklaşık 4 milyar levalık ciddi desteğe de dikkat çekti. Petkov, AB’de ev tüketicileri için elektrik fiyatının yükselmediği tek ülke olduğumuzu da hatırlattı. Başbakan, “Aynı zamanda bu ay Bulgaristan’daki tüm emekliler 70 leva tutarında ek mali destek alıyor. Dünya pazarlarına değil, bize bağlı olan şeyleri en iyi şekilde yaptığımızdan emin olmak için böyle hareket ediyoruz” diye ekledi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Bosnalı Sırplar, Bosna Hersek’in Banja Luka şehrinde protesto düzenledi

Read Next

YTB’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlara sunduğu burslar için başvurular açıldı