Petkov: 18 Ocak’taki ziyaretle, iyi komşuluğun Üsküp ile ilişkilerimizin temel ilkesi olduğunu göstereceğiz

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, 18 Ocak’ta Kuzey Makedonya’ya gerçekleştireceği ziyaretle iyi komşuluğun Üsküp ile ilişkilerinin temel ilkesi olduğunu göstereceklerini söyledi.

MİA Sofya muhabirinin haberine göre Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Ulusal Meclis’te milletvekilleri sorularıyla ilgili oturumda eski Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’nın sorusuna verdiği yanıtta 18 Ocak’ta Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ni ziyaret edeceğini doğruladı.

Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkilerde iyi komşuluğun çok önemli bir ilke olduğunu söyleyen Petkov, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile müzakere sürecindeki tutumunun, iktidar koalisyonundaki partiler arasındaki koalisyon anlaşmasında kararlaştırıldığı gibi aynen korunduğunu da sözlerine ekledi.

Görüşün aynı olduğunu, ancak Sofya’daki hükümetin bu ilişkileri geliştirmek için beş ayrı komisyonla durumu iyileştirdiğini kaydeden Petkov, 2021’de neden Sofya’dan Üsküp’e tek bir uçuş ve tek bir demiryolu hattı olmadığını merak ettiğini dile getirdi.

Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’nın neden ortak bir kültürel takvime sahip olmadığını ve iki komşu ülkenin iş sektörleri arasında neden bir etkileşim olmadığı sorularını yönelten Petkov, koalisyonda kesinlikle net bir ortak tutumun yanı sıra Bulgaristan Bakanlar Kurulu’nda konuyla ilgili tam bir koordinasyon bulunduğuna dair güvence verdi.

Petkov, “18 Ocak’ta görüşmeler yaparak, iyi komşuluğun Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile ilişkilerimizin temel bir ilkesi olduğunu gösteriyoruz. Umarım Hükümetimiz iyi planlar ile elde edilen sonuçlar arasındaki farkı gösterecektir.” diye konuştu.

Read Previous

Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları, 11 Ocak’ta Kazakistan’ı görüşecek

Read Next

Tenisçilerden Avustralya vizesi iptal edilen Novak Djokovic’e destek