Pentagon İşkence Fotoğraflarını Sonunda Yayınladı

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin mahkeme yoluyla baskısı sonucu, Pentagon, Irak ve Afganistan’da ABD askerleri tarafından gözaltına alınan ve şiddet içeren soruşturmalarla ilgili 198 işkence fotoğrafını yayınlamak zorunda kaldı. Kurumun elinde daha binlerce fotoğraf bulunduğu belirtiliyor.

ABD’nin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Pentagon, Irak ve Afganistan’da ABD askerlerinin gözaltına aldıkları kişilere kötü muamele edildiğini kanıtlayan 198 fotoğrafı kamuoyu ile paylaştı.

Fotoğraflarda gözaltına alınan kişilerin morluklarını ya da kesiklerini gösteren çekimler bulunuyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Savunma Bakanlığı sözcüsü Gary Ross, fotoğrafların ABD askerleri tarafından taciz ve işkence iddialarıyla yayınlandığını ve konuyla ilgili bağımsız soruşturmanın olduğunu belirtti.

Pentagon ayrıca, işkence ve tacizlerle ilgili 42 iddianın asılsız olduğunu ileri sürerken, 14 iddianın ise ispatlandığını kabul etti.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği adlı kurum tarafından Pentagon aleyhinde dava açıldıktan sonra fotoğrafların yayınlandığı öğrenildi.

Öte yandan Pentagon’da 2000’e yakın işkence fotoğrafının olduğu belirtildi.

 

Dunya Bulteni

Read Previous

Anevski: Yaneva Yasaları İhlal Etti ve İki Savcıyı Acımasız Bir Şekilde Tahliye Etti

Read Next

Tayvan’da 6,4 Büyüklüğünde Deprem: 5 Ölü

One Comment

  • I’ve been looking for photos and articles on this topic over the past few days due to a school assignment, slotsite and I’m really happy to find a post with the material I was looking for! I bookmark and will come often! Thanks 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *