Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, dün akşam yangın çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği Kalkandelen Hastanesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski burada yaptığı açıklamada, soruşturmanın aylarca sürmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Pendarovski, “Soruşturmanın aylarca sürmesine izin vermemeliyiz. Soruşturmada ara vermeden hızlı ve kapsamlı bir yanıt gereklidir. Devlet en azından şimdi bu sınavdan kalmamalı, dün bağımsızlığımızın 30. yılını kutladık, o devleti hak ettiğimizi tüm manzaraları ile göstermeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yangının kasıtlı bir kundaklama olmadığını ifade eden Pendarovski, “Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile yaptığı telefon görüşmesinde, yangının Bağımsızlık Günü için kasten çıkarıldığına dair herhangi bir şüphe olup olmadığını sordu, ancak bana bildirildiği kadarıyla bunun kasıtlı olarak yapıldığına dair hiçbir belirti yok.” ifadelerini kullandı.

Ahlaki sorumluluk isteneceğini fakat bunun birkaç gün geçeceğini söyleyen Pendarovski, “Hala erken, yangından 24 saatten az süre geçti. Bu noktada böyle bir sorumluluğun temeli var mı bilmiyorum. Bildiğim şey, birinin bir şeyler sakladığından ve araştırmak istemediğinden şüphe duyulmaması için mümkün olan en kısa sürede bir soruşturma ve rapor hazırlamaktır.” diye konuştu.

Önceki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Kalkandelen için taziye mesajı

Sonraki Haber

“Yunanistan’dan hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini bekliyoruz”