Kuzey Makedonya’ya ziyarette bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski tarafından resmi törenle karşılandı.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile beraberindeki heyetler Vodno’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda görüştü.

Görüşme sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Pendarovski, “Polonya, içinde bulunduğumuz konumu çok iyi anlıyor ve karşılaştığımız engellerin üstesinden gelmek için sadece ikili olarak değil, aynı zamanda Vişegrad Grubu ve üyesi olduğu diğer bölgesel forumlar aracılığıyla da çaba gösteriyor.” diye konuştu.

Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Pendarovski, “Ortak çabalar ve bağlılıkla, son yıllarda karşılıklı saygı ve geleneksel dostluğa dayalı mükemmel Makedon-Polonya ilişkileri ve verimli işbirliği kurduk.” ifadelerini kullandı.

Duda, Polonya’nın şu anda karşı karşıya olduğu Belarus sınırındaki sorunlar konusunda Kuzey Makedonya ve Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin dayanışması için teşekkür etti.

Dayanışmanın devam ettiğini söyleyen Duda, “Polonya Cumhuriyeti, AB üyeliği yolunda Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile dayanışmasını göstermektedir. Her iki ülkenin de NATO üyesi olmasından onur duyuyorum ve orada dayanışmayı paylaşıyor ve gösteriyoruz. Ancak Kuzey Makedonya’ya AB desteğimiz devam ediyor. Bu, genel kurul toplantısında Başkan Pendarovski’ye güvence verdiğim bir şeydi.” ifadelerini kullandı

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Meclis Başkanı Talat Caferi ve Başbakan Zoran Zaev ile de görüşecek.

Önceki Haber

Üsküp’ü iki kadın yönetecek

Sonraki Haber

Bulgaristan’da düşük aşılama oranı nedeniyle Kovid-19’un yeni bir varyantı çıkabilir