Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, devletlerin mültecileri ve insan haklarını korumakta birincil sorumluluğa sahip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mülteci Hakları ve Göç Merkezi tarafından Kuzey Makedonya’daki BMMYK Ofisi ve San Remo’daki Uluslararası İnsani Hukuk Enstitüsü ile işbirliği içinde düzenlenen Uluslararası Mültecilerin Korunması Forumu’nda konuşma gerçekleştirdi.

Söz konusu konferansın, çok ihtiyaç duyulan çok taraflılık ve uluslararası işbirliğinin güçlü bir örneği olduğunu söyleyen Pendarovski, “Çatışmalar, terörizm, pandemi, sosyo-ekonomik ve finansal istikrarsızlık tüm dünyada yaşam biçimini bozmaya devam ediyor. İnsan haklarını ve özgürlüklerini tehdit etmeye, büyük insani felaketlere ve benzeri görülmemiş sayıda mülteciye – ırkları, dinleri, uyrukları, belirli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi görüşleri nedeniyle zulümden kaçarken korunmaya muhtaç kişiler – neden olmaya devam ediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Mültecilerin ve insan haklarının korunması söz konusu olduğunda devletlerin birincil sorumluluğu olduğunun altını çizen Pendarovski, “Bu nedenle Küresel Mülteci Anlaşması ve Küresel Mülteci Forumu kapsamındaki yükümlülüklerimizi yerine getirmede öncülük yapmalıyız.” dedi.

Pendarovski, Kabil’in yakın zamanda düşmesinden sonra, ahlaki yükümlülük ve dayanışma duygusuyla yönlendirilerek, uluslararası yükümlülüklerimizi yeniden teyit ederek ve geleneğimize uygun olarak, hemen Afgan mültecileri kabul etmeye hazır olunduğunu duyurduklarını belirtti.

Önceki Haber

Kosova, ABD’den 40 İHA alacak

Sonraki Haber

AB: Balkanlar’da kendi ülkesinin birliğini baltalayanlar bölgesel istikrara tehdit