Pendarovski: Bulgaristan ile anlaşmanın iptali Avrupa entegrasyonumuzu durdurur

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Bulgaristan ile anlaşmanın iptalinin Avrupa entegrasyonu durduracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, komşularımızla iyi komşuluk anlaşmaları yapmak istemiyorsak Avrupa entegrasyonunu tartışılamayacağına inandığını belirtti.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’nin Bulgaristan ile iyi komşuluk anlaşmasının iptali için referandum girişimini desteklemediğini kaydeden Pendarovski, Bulgaristan ile imzalanan İyi Komşuluk Anlaşması’nı feshedecek bir referandumu, ülkenin Avrupa entegrasyonunu durduracağı için desteklemediğini ifade etti.

Bunun Yunanistan ile olan Prespa Anlaşmasını iptal edebileceğimize inanmakla ve NATO üyesi olarak kalabileceğimize inanmakla aynı şey olacağını vurgulayan Pendarovski bunun mümkün olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, partisi referandum çağrısı prosedürü başlatan VMRO-DPMNE başkanı Hristijan Mickoski ile bir görüşme yapıp yapmayacağı sorusu hakkında kendisiyle herhangi bir konuda görüşmek isteyen herkesin görüştüğünü ve kendisinin cumhurbaşkanı olarak tüm siyasi paydaşlarla toplantılar ve görüşmeler yaptığını belirtti.

Read Previous

Belçika’da Yeni Flaman İttifakı lideri Bart De Wever: İflas ettik, Yunanistan’a döndük

Read Next

Arnavutluk, “siber saldırı eylemine” cevap olarak İran ile diplomatik ilişkilerini kesti