Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Vevçani Karnavalı’nda Bulgaristan bayrağının yakılmasına tepki gösterdi ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Kuzey Makedonya’nın en eski karnavalı” olarak bilinen Vevçani Karnavalı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan toplanma yasağına rağmen düzenlendi. Karnavalın son gününde Bulgaristan bayrağı yakıldı.

Cumhurbaşkanı Pendarovski bu duruma tepki göstererek, “Vevçani Karnavalı’nda Bulgaristan bayrağının yakılması kabul edilemez ve kınanmalıdır. Komşular arasında güven, anlayış ve saygı oluşturmak çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva da “Bulgaristan’ın Üsküp Büyükelçisi Angel Angelov’a, basında çıkan haberlere göre Bulgar bayrağının ateşe verildiği Kuzey Makedonya’nın Vevcani köyünde vandalizm eylemi nedeniyle Kuzey Makedonya Hükümeti nezdinde güçlü öfkemizi ifade etmesini emrettim.” şeklinde konuştu.

– K. Makedonya ile Bulgaristan arasındaki kriz

17 Kasım tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

Bulgaristan’da Kazak aydın Abay Kunanbay sergisi açıldı

Sonraki Haber

Endonezya’da 6,2 büyüklüğünde deprem: 35 ölü