Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Avrupa Birliği’nin (AB) kapıyı açık tutması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Birleşmiş Milletler’in 76. Genel Kurulu’nun oturum aralarında Uluslararası Nizami Ganjavi Merkezi tarafından düzenlenen 20. Üst Düzey Toplantıda “Özel Adres: Barış ve İstikrar: Batı Balkanların Geleceği” oturumunda “21. yüzyılda barış ve istikrar ne anlama geliyor?” konusunu ele aldı.

Batı Balkanların geleceğinin AB’de olduğunu söyleyen Pendarovski, “Avrupa Birliği, sadece demokrasi, hukukun üstünlüğü, yolsuzlukla mücadele için Avrupa kriterleri alanında ciddi sonuçlara ihtiyaç duyulması nedeniyle değil, aynı zamanda genel Avrupa değerlerine dayanmayan jeopolitik kavramları teşvik eden faktörler olan dış kaynaklı olası bir boşluğu kullanma olasılığı nedeniyle de kapıyı açık tutmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin komünizmin çöküşünden sonra Batı Balkanlar bölgesindeki ülkelerin deneyimlerinden bahsederek, eski Yugoslavya’daki çatışmalar, ekonomik yıkım, sayısız açık mesele, bölgede hiçbir ülke gibi bir dizi nesnel nedenden dolayı olduğunu kaydettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında, Batı Balkanlar’da barış ve istikrardan bahsederken Avrupa Birliği ile ABD arasındaki ilişkilerin önemini vurguladı ve AB ile ABD arasındaki ilişkiler ne zaman iyi ve güçlüyse, o zaman Batı Balkanlar’da barış ve istikrardan söz etti.

Önceki Haber

Bulgaristan’a K. Makedonya ve Arnavutluk için baskı artıyor

Sonraki Haber

Vuçiç’ten Kosova’ya tehdit: Acısız olmayacak