Türkiye’de Gerçek Hayat dergisinin “FETÖ’nün 100 Yıllık Hikayesi” başlıklı 176 sayfalık özel sayısı ses getirdi. ‘FETÖ’nün ayakları’ arasında gösterilen bazı gayrımüslim dini liderler yayına tepki gösterdi. Rum Patrik Bartholomeos’un da ‘FETÖ’nün ayakları’ arasında gösterilmesi Yunanistan’ın tepkisine de neden oldu.

Gerçek Hayat dergisi, FETÖ’nün 100 Yıllık Hikayesi” başlığıyla 176 sayfalık bir özel sayı yayınladı. Fethullah Gülen özel sayısı, “Ben Tayyip’le değil, Tayyip’in Tanrısı ile savaşıyorum” başlıklı analizle başlıyor.

FETÖ’nün örgütlenme şemasının da yer aldığı sayıda Fethullah Gülen’in Türkiye’deki Yahudi ve Hristiyan toplumlar tarafından desteklenip geliştirildiği iddia edildi.

Derginin özel sayısında bazı gayrimüslim din önderlerinin isimleri de ‘FETÖ’nün ayakları’ adlı tabloda yer alıyor. İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’nden Bartholomeos olarak anılan Dimitris Arhondonis, Türkiye Musevileri’nin Hahambaşı İshak Haleva, Türkiye Ermeni Patrikleri arasında en uzun süre tahtta kalan patrik olan Başpiskopos Şınorhk Kalustyan tabloda yer alan FETÖ’nün destekçileri arasında yer alıyor.

Türkiye’deki gayrimüslim din temsilcileri ise 9, 10 Mayıs tarihlerinde yayınladıkları bildirilerle “muhtemel ırkçı saldırılara karşı endişe içinde olduklarını” söyleyerek hükûmetten gerekli önlemleri almasını istediler.

YUNANİSTAN BARTHOLOMEOS’A SAHİP ÇIKTI

Öte yandan İstanbul Rumlarının Patriği olan Bartholomeos’un da FETÖ’nün ayaklarının ifşa edildiği tabloda gösterilmesine Yunanistan’dan tepki geldi.

Batı Trakya Türklerinin haklarını savunan Türkiye’yi her fırsatta içişlerine karışmakla suçladığı halde Yunanistan’ın, Türkiye’nin içişlerine ait konulara ilişkin yorum yapmadığını söyleyen hükümet sözcüsü Stelyos Petsas, “Hiç kimse Bartholomeos gibi şahsiyetleri bu şekilde kullanamaz” diyerek Yunanistan adına tepki gösterdi.

Batı Trakya Türk Azınlığının din ve toplum temsilcilerini her fırsatta hedef gösteren Yunan medyası da konuya ilişkin haberlerinde, Türkiye’deki gayrimüslim dini liderlerinin hedef gösterildiğini ve tehlikede olduğunun altını çizdi.

 

 

Kaynak: Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Türkiye’nin gönderdiği tıbbi malzemeler Gazze’ye ulaştı

Sonraki Haber

Bugünden Ben de Sorumluyum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × four =