“Pastırma Yazı” Sona Eriyor

Almanya’da “Kocakarı Yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian Summer) gibi adlarla anılan “Pastrma Yazı” Makedonya’da ne zaman bitiyor?

Ekim ve Kasım aylarında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının hafta sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Meteoroloji uzmanlarına göre Cumartesi günü pastırma yazı sona erecek, yağmur yağması, Pazar günü ise sıcaklıkların 15 derece düşmesi bekleniyor.

Halk arasında bilinen adıyla “pastırma sıcakları” nedeniyle bir süredir ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklıklarının sonu geldi. 21 Kasım Cumartesi’nden itibaren hava sıcaklıkları düşmeye ve yağışlı hava kendini hissettirmeye başlayacak.

Pastırma yazı kelimesi nereden geliyor

Atalarımız yaklaşık 400 yıl önce seyahatlere, heybelerinde bozulmasın diye kurutulmuş etlerle çıkmışlar. Ayazlı havadan dolayı bu mevsimde kuruttukları et çok lezzetli olduğu için ismi ‘Pastırma Ayazı’ demişler. Ama biz ‘Pastırma Yazı’ diyoruz. Aslında ‘Pastırma Ayazı’ndan geliyor. Sebebi de şu; yazı anımsatan günler yaşanıyor.

Gündüzleri oldukça güneşli, sabah ilk saatlerde sis ve pus hadisesi gözüküyor.
Bu tarz havaların belirgin özelliğidir. Rüzgar hafif, insanları rahatsız etmiyor. Bu da ekim ayının sonu ile kasımın ortaları arasında görülüyor. Bazen yılda bir defa da oluşabilir. Üç gün yaşanıyor, arada bir iki gün hava tekrardan bozuyor, sonrasında bir 10 gün daha yaşanabiliyor.

H.G./ TIMEBALKAN

Read Previous

Sultanlar Üsküp’te

Read Next

“Onsuz” 10 Yıl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *