Pahor’dan AB’ye: “Bosna Hersek’e koşulsuz adaylık statüsü verilmeli“

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e Batı Balkanlar’a daha hızlı bir genişleme süreci çağrısında bulunan bir mektup gönderdi. Pahor, Bosna Hersek’in koşulsuz adaylık statüsü alması gerektiğine inandığını söyledi.

Pahor mektubunda Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e Batı Balkanlar’daki, özellikle Bosna Hersek’teki durumu hatırlattı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ve savaşın Avrupa güvenliği üzerindeki etkileri ışığında, Avrupa Birliği’nin güvenlik ve istikrarın garantörü olarak öneminin doğrulandığını yazdı.

Pahor şu sözleri ekledi, “Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesine yönelik tüm çabaları içtenlikle desteklesem de, her zaman Avrupa perspektifini ilan ettiğimiz, ancak giderek ondan daha da uzaklaşan Batı Balkanlar’daki durumdan her zamankinden fazla endişe duyuyorum.”

Pahor, Bosna Hersek’teki duruma dikkat çekti.

Pahor, “Bu ülkede en belirgin olumsuz sonuçlar, Avrupa Birliği’nin çok yavaş genişleme süreci ve Avrupa perspektifindeki değişikliklerdir. Bu durumda, milliyetçilik ve sınırları değiştirme eğilimleri artıyor ve tüm bunlar sadece Bosna Hersek’in ve yakın çevresinin değil, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de güvenliğini tehdit eden daha büyük istikrarsızlığa yol açıyor.“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’nın Türkiye Büyükelçisi görevine Agon Vrenezi atandı

Read Next

ABD, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair Türkiye’nin endişelerinin çözüleceğine inanıyor