Özel Yetkili Savcılık “Kosmos” binasının yıkımı hakkında soruşturma açtı

TNT davasının ön soruşturmasında mahkemenin özel güvenlik talep ettiği dört şüpheli mevcut. Özel Yetkili Savcılık, Fiyat Canovski’nin sahibi olduğu ve 2011 yılında yıkılan ‘‘Kosmos’’ binası için TNT ismi altında ön soruşturma açtı.

Şahin Amit, Mehmed Arif / TİMEBALKAN

Özel Yetkili Savcı Fatime Fetai bugün yaptığı basın toplantısında çarpıcı açıklamar yaptı.

Söz konusu davada açıkça yerel ve merkezi idare arasında bir bağlantı görülmektedir, aynı zamanda olaya bir önceki Başbakanın ve dönemin Ulaştırma ve Haberleşme bakanının da karıştığı gözlenmektedir. Araştırdığımız kadarıyla olayın ana sebebi Canovski’nin hükümet koalisyonunu terk edip ana muhalefet koalisyonuna katılması, bu nedenle dönemin Başbakanı ve Ulaştırma Bakanı görevlerini kötüye kullanarak Gazi Baba belediyesi başkanına etki etmiş ve Kosmos binasının gayri resmi olarak yıkılması için emir verdikleri deşifre edilen telefon görüşmelerinde ortaya çıkmıştır.

Haber ic 1

Belediyeden hazırlanan tutanakta binanın öngörüldüğünden 1,43 metre daha uzun olduğu ve bu yüzden yıkılması gerektiği yönünde rapor hazırlandığı görülüyor. Mimarlık Fakültesi’nin yaptığı incelemelerde kanun dışı delillere rastlandığı ve bu yüzden yatırıcımdan binayı kendi yıkmasını ya da zorla yıkılmasına izin vermesini istediği görülüyor. Yatırımcının Mimarlık Fakültesi’nin yaptığı incelemeleri kanıt olarak sunmasına rağmen yıkımın devam ettiği aynı zamanda yıkımın daha hızlı halledilmesi için patlayıcı madde kullanılması öngörülmüş.

Özel Yetkili Savcı Fetai’nin yaptığı açıklamalara göre Gazi Baba Belediye Başkanı ve çalışanları hukuk dışı iş yaparak belediyeyi 2.999.560 denarlık zarara uğrattıkları, alınan hukuk dışı karar ile yıkılan binadan dolayı da yatırımcıyı 14.800.000 avro zarara uğrattıkları, Canovski’nin ise toplam zarar olarak 58.000.000 avro istediği belirtildi.

Fetai, sözlerinde telefon konuşmaları ve kısa mesajların incelendiğini ve TNT davasında şüphelilerin dört  kişi olduğu ve mahkemenin bu kişilerin davaya teşrifi için özel koruma talep ettiği, bu şüphelilerden üç kişinin ise Cumhurbaşkanı İvanov’un affetiği kişilerden olduğunu vurguladı.

Read Previous

AK Parti Milletvekili Bülent Turan: “Yunan Devleti Batı Trakya Türklerine Yönelik Faşist Uygulamalara Son Vermeli”

Read Next

Maja Kociyançiç: “Üzgünüz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *