Özel koruması Aliya İzetbegoviç ile Erdoğan’ın son buluşmasını anlattı: Aliya, Bosna’yı Erdoğan’a emanet etti

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in özel koruması, merhumun son buluşmalarında Bosna’yı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a emanet ettiği söyledi.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in özel koruması Nurudin İmamovic, Bosna Hersek’in 2003’te yaşamını yitiren ilk Cumhurbaşkanı’nın o dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ile son görüşmelerini AA muhabirine anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk kez 1996’nın sonlarında, Bosna Savaşı’nı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasından sonra tanıma fırsatı bulduğunu belirten İmamovic, “Erdoğan’ı resmi ziyaret için geldiği Saraybosna’da gezdirme şerefine nail oldum.” dedi.

İmamovic, 1996’daki bu ziyaretten yaklaşık 7 yıl sonra Erdoğan’ın başbakan olarak Bosna’yı ziyaret ettiğini belirterek ziyaret sırasında hastane tedavi gören Aliya İzetbegoviç’in yanına gittiğini anımsattı.

İzetbegoviç’in kendisini hastanede ziyaret eden Erdoğan’a “Evladım Tayyip, sana çok daha ileri mevkilere geleceğini söylemiştim. Hatırlıyor musun? İstanbul’da belediye başkanıydın. Şimdi ise Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanısın.” dediğini aktardı.

“Aliya daha fazla yaşamayacağını söyledi ve Bosna’yı Erdoğan’a emanet etti”

İmamovic, “Aliya daha fazla yaşamayacağını söyledi ve Bosna’yı Erdoğan’a emanet etti. Bu sözlerin ardından Erdoğan, gözyaşları içerisinde hastane odasından ayrıldı ve uçağına gitti. Bu, Aliya’ya hastanede yapılan son ziyaretti. Ertesi akşam vefat etti.” dedi.

Aliya İzetbegoviç’in Erdoğan’ı oğlu, Erdoğan’ın da Aliya’yı ağabeyi, babası gibi gördüğünü söyleyen İmamovic, “Türkiye bizim dostumuz. Bize çok yardımları dokunuyor. Hem savaş zamanı hem de savaştan sonra destekleri bizden eksik olmadı.” diye konuştu.

Aliya İzetbegoviç

“Bilge Kral” olarak tanınan ve Bosna Savaşı’nı bitiren Dayton Antlaşması’nı Bosna halkı adına imzalayan Aliya İzetbegoviç, Bosna-Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanski Şamats şehrinde 1925’te dünyaya geldi.

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan İzetbegoviç, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevinden istifa etti, partisinin 2001’deki kongresinde de genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

Bosna Hersek halkına uluslararası arenada tanınan, bağımsız ve egemen bir devlet bırakan Aliya İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te başkent Saraybosna’da hayatını kaybetti.

Vefatından önce Aliya’nın son görüştüğü devlet adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Cenazesine farklı ülkelerden 150 binden fazla kişinin katıldığı Boşnak lider, vefatından önce “şehitlerin arasında mütevazi bir mezara defnedilmek istediğini” vasiyet etmesi üzerine Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’ne gömüldü.

Fikir adamı kişiliğiyle de tanınan Aliya, ardında “Doğu ve Batı Arasında İslam”, “İslam Deklarasyonu”, “Özgürlüğe Kaçışım”, “Tarihe Tanıklığım” ve “Köle Olmayacağız” gibi eserler bıraktı.

AA

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştü

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’den Baykar’a ziyaret