Osmanovic: Seçim reformu için zaman tükendi

Bosna Hersekli parlamenter Adil Osmanovic, seçim yasasında değişikliklere yönelik yeni müzakereler için zaman kalmadığını söyledi.

Demokratik Eylem Partisi’nden (SDA) Bosna Hersek Temsilciler Meclisi üyesi Osmanovic, “Merkez Seçim Komisyonu’nun, Bosna Hersek’teki genel seçimlerin yapılmasına ilişkin bir karar vermesi gereken sürenin üzerinden bir ay geçmiş bulunuyor. Bu nedenle, seçim yılına girdiğimizde, özellikle HDZ Bosna Hersek’in yapılmasını istediği şey olmak üzere, belirli bir ilerleme kaydedileceğini beklemek çok zordu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına ve Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi kararlarına açıkça bağlı kalsaydık, özellikle Sejdic-Finci kararı, ardından Pilav kararı, Zornic kararı ve Pudaric kararı gibi sorunları sonunda çözmek mümkün olabilirdi“ dedi.

Osmanovic, 2018 seçimlerinin Anayasa ve Seçim Yasası’na uygun olarak yapıldığına dikkat çekti.

Osmanovic, “Ancak o zamanlar HDZ ve SNSD’ye göre uyarlanmış Merkez Seçim Komisyonu vardı ve şimdi ise Merkez Seçim Komisyonu HDZ ve SNSD’ye göre düzenlenmiyor ve bu yüzden 2022’de yapılacak seçimler için böyle bir çekinceleri var. Seçimler yapılacak. En güçlü Avrupa Birliği ülkelerinin mesajları çok net. Seçimlerin boykot edilmesi söz konusu olabilir, ancak engellenmesi mümkün olamaz. HDZ’nin Ekim 2022’deki seçimleri engellememesi gerektiğini düşünüyorum“ dedi. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türk karateciler Balkan Şampiyonası’nda 39 madalya kazandı

Read Next

2022 FIFA Dünya Kupası kura çekimi yarın yapılacak