Osmani’nin açıklamaları Sırbistan Başbakanını hiddetlendirdi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin BM Güvenlik Konseyi’nde Sırbistan’ı suçlayan açıklamaları Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç’in tepkisine neden oldu. 

Osmani, 24 Eylül’de Sırbistan’ın finanse edip silahlandırdığı terörist ve paramiliter grupların Kosova’ya saldırarak Kırım tarzı bir ilhak girişiminde bulunduğunu söyledi.

Osmani, Kosova hakkındaki altı aylık raporun tartışıldığı BM Güvenlik Konseyi oturumunda, “Sırbistan, Kosova’nın kuzeyini Kırım tarzında ilhak etmeyi bekliyordu, ancak Kosova polisinin kararlılığı ve profesyonelliği karşısında şaşkınlığa uğradı” dedi. 

Osmani ayrıca, Banjska’daki çatışmaya katıldığını itiraf eden Milan Radoičić’in Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’ın en yakın işbirlikçisi ve müttefiki olduğunu ve Sırbistan’da serbestçe dolaştığını vurguladı.

“Sırbistan, bölgemizi 90’lara geri getirmek için her türlü çabayı gösteriyor” diyen Osmani, 24 Eylül’de olanların sadece Kosova’yı değil tüm Batı Balkanları istikrarsızlaştırma planı olduğunu ileri sürdü. 

Osmani’nin BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşma, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić’i öfkelendirdi.

Kosova Cumhurbaşkanının konuşmasında yüzeysel propaganda sergilediğini ve acımasız yalanlar uydurduğunu ileri süren Brnabic, Priştine’nin Sırpların durumunu anlama konusunda en ufak bir istek göstermemiş olduğunu ifade etti.

Priştine yönetimini Kosovalı Sırplara terör uygulamakla suçlayan Ana Brnabiç ise konuşmasında mayıs ayından bu yana 2 bin Kosovalı Sırp ailenin niçin evlerini terk ettiklerini sordu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kremlin: Bir an önce ateşkes sağlanmalı ve Filistin bağımsız devlet olmalı

Read Next

‘ABD askeri uçaklarını Yunanistan’daki üslere yerleştirmeye başladı’ iddiası