Osmani’den izolasyon uyarısı

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, AB yolunda hızlı ilerlenmemesi halinde ülkenin 2006-2017 yılları arasındakine benzer bir izolasyona maruz kalabileceğini söyledi.

Sitel TV’ye konuşan Osmani, Avrupa perspektifi olmadan ülkenin rahat nefes alamadığını ve Kuzey Makedonya’ya güç veren şeyin Avrupa düşüncesi olduğunu ileri sürdü.

AB üyeliğinin ülkenin istikbali için fazlasıyla önemli olduğunu söyleyen Osmani, Kuzey Makedonya’nın üyelik sürecinde bölgenin gerisinde kalmaması gerektiğini ifade etti. Osmani, “Eğer müzakereler kasım ayında kesintiye uğrarsa, Arnavutluk müzakerelere devam edecek ve biz de belki on sene sürecek bir izolasyon safhasına gireceğiz. Bölgede her şeyden evvel Ukrayna nedeniyle yeni yollar açılıyor. Ukrayna, en hızlı yoldan adaylık statüsü kazandı ve muhtemelen müzakerelere de başlayacak zira bu da benzer bir şekilde jeopolitik bir mesele. Avrupa Birliği, Ukrayna’yı ihmal edemez, Batı Balkanlar’ı ihmal etmesi ise düşünülemez bile. Sırbistan-Kosova diyalığu için de bir yol bulunacak” diye konuştu.

Balkan News

Read Previous

AB: Türkiye’deki seçimlere katılımın yüksekliği büyük kazanım

Read Next

Kovaçevski: Otoyolların inşaatı başladı ve durmayacak