Osmani: Vucic, akıl hocası Putin’in metotlarıyla başarılı olamayacak

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, hükümetin Sırbistan makamları tarafından verilen kimlik ve araç plakalarının Kosova’da kullanımının yasaklanması ile ilgili getirdiği kararının ardından Sırbistan ile tansiyonun yükselmesine yorumda bulundu.

Kosova hükümeti dün ABD’nin isteği üzerine arabalardaki Sırp plakalarının sökülmesi ve Sırp kimlik belgelerin geçersiz olması ile ilgili tedbirlerin uygulanmasını erteledi.

Klix.ba’nın haberine göre Kosova Cumhurbaşkanı, “Mütekabiliyet tedbirleri hiç kimseye karşı yapılan bir şey değil, ancak vatandaşların kim olduğuna bakılmaksızın onların lehinde olan bir şey. Bu yüzden, Kosova Cumhuriyetindeki Sırbistan vatandaşlarına Belgrad propagandasının etkisi altında kalmamaları için çağrıda bulunuyorum.“ dedi.

Kosova polisi ve tüm devlet güvenlik kurumlarının hukukun tesisi ve hareket özgürlüğünü sağlamak için çalıştığını vurgulayan Osmani, “Uluslararası ortaklarımızla yorulmadan çalışıyor ve koordineli hareket ediyoruz. Vucic’in akıl hocası Putin’in metotlarını kullanarak Kosova’yı istikrarsızlaştırma çabası başarısız olacak” dedi.

Kosova hükümetinin mütekabiliyet tedbirlerinin ertelenmesi kararından önce Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier ile buluştu.

Kosova’daki durumla ilgili çok sayıda asılsız haber yayınlandı ve bu da iki tarafın daha da hiddetlenmesine sebep oldu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Ursula von der Leyen: Bulgaristan’ın potansiyeli büyük

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Genel Başkanı Karadayı’yı kabul etti