Osmani ve Kurti’den “Dinar” açıklaması

Priştine’de halk kahramanı Zahir Pajaziti’nin büstüne çiçek koymasının ardından Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti, Kosova  Merkez Bankası’nın (BQK) ülkede Sırbistan dinarının yarından itibaren kullanımının yasaklanmasını öngören kararına yönelik açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Merkez Bankasının ülkede Sırbistan dinarının kullanımının yasaklanmasını öngören kararına yönelik, bir dizi seçeneğin görüşüldüğünü belirterek, bu iki gün içinde bir uzlaşıya varılacağını  ve kamuoyuna açıklamalarda bulunacağını belirtti.

“Ben sadece kağıt üzerinde değil, tam olarak uygulanmasından yanayım. Ve herkes biliyor ki, tam uygulamaya geçebilmek için istikrarı sağlamak adına müttefiklerimizin desteğine de ihtiyacımız var. Yani her ikisi de yapılabilir. Hem Anayasa hem de müttefiklerimizden yana olabiliriz. Anayasa’nın 11. maddesi Kosova’nın dolaşımda ve kullanımda tek bir para biriminin bulunmasını şart koşuyor. ” ifadelerini kullanan Osmani, şu ana kadar bunun uygulanmamış olmasının  üzücü olduğunu dolayasıyla  Merkez Bankası’nın yalnızca görevini yaptığını vurguladı.

Başbakan Albin Kurti ise, Merkez Bankası’nın kararlarını bağımsız şekilde aldığını hatırlatarak, “Merkez Bankası bağımsız bir kurumdur ve alınan kararlar ile uygulanan yönetmelikler Anayasaya ve yasalara uygundur” diye belirtti.

Kosovaport

Read Previous

Saraybosna’da EUFOR komutası devredildi

Read Next

İsrail, Gazze’deki saldırılarının 118’inci gününde katliama devam ediyor