Osmani: Ukrayna halkına yönelik saldırılar durdurulmalı

AGİT Dönem Başkanı ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştiriyor.

AGİT Başkanı Bujar Osmani, bugün Ukrayna’ya yaptığı ziyaret kapsamında, askeri harekatlardan yoğun şekilde etkilenen Kiev bölgesindeki Borodyanka kasabasını ziyaret etti.

Ziyaretin başında Osmani, Rus askeri saldırısının yıkıcı sonuçlarından kaçınmak için evlerini terk etmek zorunda kalan tüm masum kurbanlar ve binlerce Ukraynalı için üzüntüsünü dile getirdi.

Ukrayna’yı destekleyen herkesin tarihin doğru tarafında, insanlığın doğru tarafında ve yaşam hakkına saygılı olduğunu kaydeden Osmani, “Rusya’nın silahlı eylemlerinde okullar, hastaneler ve diğer devlet altyapısı tahrip edildi ve maalesef hasar görmeye veya yıkılmaya devam ediyor.” dedi.

iki gün önce 40’tan fazla kişinin öldüğü ve 70’ten fazla kişinin yaralandığı Dnipro’daki bir konut binasına yapılan saldırıyı da kınayan Osmani, “Sivil hedeflerin sürekli bombalanmasının hiçbir gerekçesi olamaz. Hiçbir şey sivilleri öldürmeyi, su ve yiyecek naklini engellemeyi, insani yardım konvoylarının çalışmasını engellemeyi haklı çıkaramaz.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Yeni gerilim: Slovenya’dan Karadağ’a uyarı

Read Next

Turkoviç: “Güçlü Türkiye olmadan Batı Balkanlar barış içinde yaşayamazdı”