Osmani: Sırbistan, Rusya’nın Kırım’a yaptığını Kosova’ya yapmak istiyor

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Sırbistan’ın Kosova’yı sindirmek için Rus taktiklerini kullandığını söyledi.

The Sun Online’a verdiği bir röportajda Balkanlar’da tehlikeli bir durumun yaratıldığını belirten Cumhurbaşkanı Osmani, “Sırbistan, Rusya’nın Kırım’da yaptığı gibi Kosova topraklarını almayı planlıyor” dedi.

Osmani, Batı’ya kendilerini destekleme çağrısı yaparak, Balkanlar’daki çatışmanın zaten kırılgan olan Avrupa’yı daha da istikrarsızlaştıracağı konusunda uyardı.

Cumhurbaşkanı Osmani, “Kosova meselesi Avrupa’nın uzağında değil. Batı Balkanlar’daki barış, Londra, New York, Washington, Paris, Berlin’deki barışla yakından alakalıdır. Tarih bizlere, Avrupa’da barış ve güvenliğin olmamasının, uluslararası barış ve güvenliğin olmaması anlamına geldiğini göstermiştir. Batı Balkanlar’da barış ve güvenlik eksikliği, istikrarsız bir Avrupa anlamına gelir. Sırp paramiliter güçleri ve suç örgütlerinin Rusya’dan silah ve askeri üniforma ithal etmesi, Kosova’nın kuzeyinde şiddeti körüklemeye yardımcı oluyor. Sırbistan, Kosova’nın kuzeyindeki bu grupları açıkça destekledi ve kuzeyde yaşayan Sırplara karşı suç işlemek de dahil olmak üzere farklı suçlar işledi” ifadelerini kullandı.

Sırbistan ile Kosova arasında kalıcı  barış ve istikrarın ancak karşılıklı tanıma ile mümkün olacağına vurgu yapan Osmani, Sırbistan’ın, Kosova’nın bağımsız bir devlet olduğu gerçeğini bir an önce kabullenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, BM Özel Temsilcisi ve UNMIK Şefi Ziadeh’yi kabul etti

Read Next

Mickoski: Fiyatların dondurulması ekonomi karşıtı bir önlem