Osmani: Sırbistan hiçbir zaman NATO üyesi olamaz, hala toplu mezarlar üzerine basıyor

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD’nin Sırbistan Büyükelçisi Christopher Hill’in Sırbistan’ın NATO’ya Kosova’dan daha yakın olduğuna dair yaptığı açıklamya sert tepki gösterdi.

Sırbistan devletinin NATO’nun inşa edildiği değerleri ihlal ettiği sürece bunun bir parçası olamayacağını kaydeden  Osmani, Sırbistan’ın toplu mezarlar üzerine basan  bir devlet olduğunu ve birisinin bunu yapması durumunda NATO’nun bir parçası olamayacağını söyledi.

Osmani, “NATO’ya Sırbistan’dan daha uzak tek bir ülke var, o da Rusya. Sırbistan gibi, bırakın NATO’dan uzak olmayı, NATO’nun dayandığı temel değerleri yani otoriter güçlerden korunma ilkesini  sürekli ihlal eden ama bir gün NATO’nun parçası olmayı aklından bile geçirmeyen bir ülke. İkincisi, Sırbistan’ın kendisi NATO değerleri karşıtıdır ve hiçbir zaman NATO’ya katılma isteğini ifade etmemiştir. Yani Batı Balkanlarda NATO’ya katılmayacağını ve NATO’ya karşı olduğunu defalarca ilan eden tek ülkedir.” Şeklinde konuştu.

Sırbistan’ın birkaç ay önce Kosova Cumhuriyeti’ne saldırıda bulunan tek ülke olduğunu hatırlatan Osmani, “Sırbistan soykırımcı geçmişiyle hiçbir zaman yüzleşmedi, savaş suçları işleyen ve hâlâ toplu mezarlarda uyuyan bir ülke. Sırbistan’ı NATO’ya yakın gören herkes sadece ülkeye hakaret etmekle kalmıyor, aynı zamanda Miloseviç’in Kosova’daki  kurbanlarına da hakaret ediyor” dedi.

“Kadınlar Haftası 2024” konferansının ikinci gününde yaptığı konuşmanın ardından medyaya açıklama yapan Osmani, “Sırbistan, Kosova Cumhuriyeti’ne karşı bir saldırı eylemi gerçekleştirdi, sürekli olarak Bosna Hersek’i içeride yok etmeye çalışıyor ve aynısını Karadağ’a da yapıyor. Bu, bırakın iyi komşuluk ilkelerini ve değerlerini ihlal etmek şöyle dursun, aynı zamanda çevredeki komşuları kalıcı devletler değil geçici devletler olarak gören, somut ve şiddet içeren eylemlerde bulunan, tıpkı Rusya gibi bir ülke olduğu anlamına gelir.  Sırbistan soykırım geçmişiyle hiç yüzleşmemiş bir ülke. Soykırım yapmış bir devlettir, insanlığa karşı suç işleyen bir devlettir, savaş suçu işlemiş bir devlettir ve hâlâ toplu mezarların üzerinde uyuyan bir devlettir. O halde açıkça ifade edeyim! Sırbistan’ı NATO’ya yakın bir ülke olarak gören herkes, yalnızca üyelik yolunda somut adımlar atan her demokratik ülkeye hakaret etmekle kalmıyor, aynı zamanda onlarca yıl önce olduğu gibi bugün de aynı olan Miloseviç Sırbistan’ının kurbanlarına da hakaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

Kosova’da Türklüğün resmiyet kazanmasının 73. yılı

Read Next

İsrail’in 166 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 31 bin 923’e yükseldi