Osmani: Sırbistan, askeri birliklerini Kosova sınırından çekmeli

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Napoli’deki NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı Amiral Stuart B. Munsch’ı kabul etti.

Osmani görüşmede,  Sırbistan’ın 24 Eylül’de Kosova’ya yönelik  terör saldırısının ardından NATO’nun Kosova ve bölgede istikrar ve barışın korunmasına verdiği sürekli destek için Nato komutanına  teşekkür etti.

Kosova Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Osmani’nin, Milan Radoičić’in ve siyasi olarak Aleksandar Vučić’in önderlik ettiği paramiliter ve suç gruplarının terör eyleminin ardından Sırbistan’a karşı somut önlemler alınması gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Açıklamada, “Sırbistan’ın bölgedeki barış ve istikrara tehlike oluşturması nedeniyle askeri birliklerini Kosova sınırından çekmesi gerektiğinin altını çizdi.” ifadelerine yer verildi.

Osmani, Kosova-Sırbistan sınırında güvenliğin artırılmasının, 24 Eylül’de yaşanan eylemin tekrarını önlemek için gerekli bir eylem olduğunu vurguladı.

Görüşmede, ülke ve bölgedeki güvenlik sorunlarının giderilmesinde,  Kosova güvenlik kurumları ile NATO güvenlik kurumları arasında yakın işbirliğinin önemi vurgulandı.
Kosovaport

Read Previous

Türkiye Maarif Vakfı, Arnavutluk’un İşkodra şehrinde okul açtı

Read Next

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile bir araya geldi