Osmani, Özbekistan ve Kazakistan’ı ziyaret edecek

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Bujar Osmani, yarından itibaren Orta Asya’yı ziyaret edecek.

AGİT Başkanı ve Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Orta Asya ziyaretine yarından itibaren başlıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Kuzey Makedonya’nın AGİT ile yürüttüğü başkanlık çerçevesinde Osmani’nin gündeminde Özbekistan ve Kazakistan ziyareti yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Osmani, Orta Asya ziyaretine devlet başkanı ile görüşeceği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’ten başlayacak. Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ile görüşmeler planlanıyor. Osmani ile Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov, görüşmenin yanı sıra ortak basın toplantısı da düzenleyecek. Osmani, Taşkent’te AGİT Proje Koordinatörlüğü Özbekistan Ofisi temsilcileriyle de bir araya gelecek.” ifadelerini kullandı.

Programa göre Osmani, Taşkent’te Özbekistan Senatosu başkanı Tanzila Narbaeva ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelecek.

Özbekistan’dan Kazakistan’a gidecek olan Osmani, ülkenin resmi temsilcileriyle de temaslarda bulunacak ve Dışişleri Bakanlığı’nın da belirttiği üzere faaliyetlere yakından aşina olmak için Astana’daki AGİT Program Ofisi’ni de ziyaret edecek ve AGİT’in Kazakistan’da uyguladığı projeleri yerinde gözlemleyecek.

Osmani, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Yomart Tokayev ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu ile görüşecek ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Osmani’nin Astana’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir görüşme yapması bekleniyor.

Read Previous

Doyran’da göçmen kaçakçısı yakalandı

Read Next

Düşük hava sıcaklıkları cuma gününe kadar devam edecek