Osmani: NATO’nun Kosova’nın istikrarsızlaşmasını önlemedeki rolü hayati önem taşımaktadır

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Kosova kurumlarının ve halkının NATO’nun Kosova’da özgürlük ve barışa verdiği destekten dolayı minnettar olduğunu belirtti.

Bölgedeki barışın son dönemde Sırbistan tarafından ciddi şekilde ihlal edildiğine dikkati çeken Osmani, “Sırbistan’ın sürekli devam eden bu saldırılara karşı herhangi bir önlemle karşılaşmaması, Kosova’ya saldırması ve bölgeyi yeniden istikrarsızlaştırması için yeni bir teşvik olacaktır. Bu bağlamda, Sırbistan tüm bölgemizde barış ve istikrara yönelik sürekli bir tehdit olmaya devam ettiğinden, NATO ve KFOR’un sadece Kosova’nın istikrarsızlaşmasını önlemedeki rolü hayati önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın hedefinin NATO üyeliği olduğunu vurgulayan Osmani, Barış için Ortaklık programına ve ardından NATO’ya üye olmanın bölgede barış için bir garanti olacağını ve sürecin uzaması halinde sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekti.

Stoltenberg, Kosova ziyareti kapsamında, Başbakan Albin Kurti ve NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş ile de görüşmeler gerçekleştirdi.


Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Göztepe, Sırp teknik direktör Kokovic ile yollar ayrıldı

Read Next

DSÖ: Şifa Hastanesi’ne girdiğimizde sadece sivilleri gördük, hastaları çıkarmaya odaklandık