Osmani: Kosova gerçek bir demokrasi örneğidir

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin himayesi ve Meclis Başkanı ile Başbakanın katılımıyla, Demokrasi ve İnsan Hakları Konseyi’nin ilk toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Demokrasi ve İnsan Hakları Konseyi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Kosova’nın gerçek bir demokrasi örneği olduğunu belirterek, demokrasiyi geliştirmek ve güçlendirmek için daha çok çalışacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Osmani, “Avrupa’da ve dünyada yaşananlar bize demokrasinin hiçbir zaman bitmiş bir proje olmadığını, aksine demokrasinin ilerletilmesi ve savunulması gerektiğini kanıtlıyor. Geçen ayın sonunda bir kararname ile taahhütlerimizden biri olan demokrasi ve insan hakları konseyini kurdum. İlk önceliğimiz, kadın haklarına ve cinsiyet eşitliğine odaklanarak hukukun üstünlüğü, insan haklarının geliştirilmesidir” dedi.

Meclis Başkanı Glauk Konjufca da, “Hem dünyada hem de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden gördüğümüz gibi, demokrasi tek başına ayakta kalamaz, diğer demokrasilerle ittifaklar kurması gerekir. Dünyada otokratların birbirine hiç olmadığı kadar bağlı olduğunu görüyoruz. Dünyanın en güçlü demokrasilerine sahip AB ve NATO’ya üyelik hedeflerimiz sürüyor” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Albin Kurti ise, diğer demokratik ülkelerle birlikte yapılan işbirliğine değinerek, “Kosova Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na karşı tüm yaptırımlara katıldı. 5 bin kadar Ukraynalı mülteciyi kabul etmeye hazır olduğumuzu ifade ettik. Rusya’nın saldırganlığı ve sivillerin katledilmesi demokrasinin koruması gerektiğini daha da fazla kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da ölüm oranı yüzde 4.3 arttı

Read Next

Putin: Ukrayna’daki ‘özel askeri operasyonda’ hedefimize ulaşacağımızdan şüphemiz yok