Osmani: Kiev’deki diplomatlarımız saklanıyor, onları tahliye etmeye çalışıyoruz

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Kuzey Makedonya diplomatlarının saklandığını ve onları tahliye etmeye çalıştıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Kiev’deki büyükelçiliğin yanı sıra Ukrayna’dan ayrılmaya çalışan vatandaşlarla da sürekli temas halinde olduğunu söyledi.

Kiev’de durumun iyi olmadığını aktaran Osmani, “Büyükelçi ve diplomat ile elçilikte bulunan diğer iki vatandaş, günün çoğunu büyükelçilikte değil saklanarak geçiriyor. Evlerine gidemiyorlar. Büyükelçilikte uyudular. Onları tahliye etmeye çalışıyoruz. Bölgeden meslektaşlarımla temaslarım oldu.” diye konuştu.

AB üyesi 20 ülkenin büyükelçilerinin de Kiev’de bulunduğunu kaydeden Osmani, “Kiev kuşatma altında, bütün gece hava saldırıları oldu. İlk ulaşımı sağlayacak herhangi bir ülkenin diplomatlarıyla birlikte diplomatlarımızın Polonya’ya götürülmesi için düzenlemeler yapıyoruz. Ancak Ukrayna’daki vatandaşlarımızla iletişim halindeler. Dün çoğunu saklanarak geçirmelerine rağmen, seyahat belgeleri veriyorlar. Ancak seyahat belgesi alanlar bile dışarı çıkamıyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın doğusunda bulunan bir yaşında çocuğu olan bir aile ile doğrudan temas halinde olduğuna dikkat çeken Osmani, Odessa’da da vatandaşımızlarımızın olduğunu bildirdi.

Read Previous

Ukrayna’da siviller yaş sınırlandırılması olmaksızın askere çağrıldı

Read Next

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Putin’e seslendi: Ölümleri durdurmak için müzakere masasına oturalım