Osmani-Dendias: K. Makedonya ile Yunanistan arasındaki ilişkiler iyi komşuluk örneğidir

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Atina’ya yaptığı çalışma ziyareti kapsamında ev sahibi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Görüşmede bakanlar, iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin gelişmekte olan dinamiklerinden, çok sayıda alanda ve karşılıklı çıkara dayalı projelerde verimli işbirliğinden ve ayrıca ikili, bölgesel olarak daha da ilerleme perspektifinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Prespa anlaşmasını ve bunun iki ülke arasındaki genel ilişkiler ve işbirliği üzerindeki olumlu etkisi ele alındı.

İki ülke arasındaki ticaretin %100 büyümesi, anlaşmanın imzalanmasını mümkün kılan ikili ilişkilerdeki yeni faslın en iyi göstergesi olduğunu kaydeden Osmani, “Kuzey Makedonya ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gerçek bir iyi komşuluk örneği ve karşılıklı güven ve saygıya dayalı istikrarlı ve uzun vadeli bir dostluğun nasıl kurulacağına dair bir örnek olmasından gerçekten memnunum. Tutarlı bir şekilde uygulanması, yakın ilişkilerimizin daha fazla işbirliğine ve daha da güçlendirilmesine temel oluşturan bir stratejik ortaklık anlaşmamız var.”

Osmani, Yunanistan’a bu yıl Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine başlayan Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyon sürecine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Read Previous

Büyükelçi Özügergin Türkiye’yi “4. Balkanlar ve Karadeniz Forumu”nda temsil etti

Read Next

Vuçiç, K. Makedonya ile sınırın güçlendirileceğini duyurdu