Osmani: Bugünkü çalışmalarımız geleceğimize ve AGİT’in geleceğine mirastır

AGİT Dönem Başkanı ve Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, AGİT’in Dışişleri Bakanlarına yönelik taahhütlerinin birleştirilmesi çağrısıyla, Üsküp’te düzenlenen 30. AGİT Bakanlar Konseyi’nin açılışını yaptı.

AGİT Bakanlar Konseyi, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski’nin açılış konuşması yaptığı açılış oturumuyla başladı.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani konuşmasında, Kuzey Makedonya’nın AGİT Dönem Başkanlığı’na damgasını vuran üç önemli noktaya değindi.

Dışişleri Bakanı Osmani, “Kuzey Makedonya, AGİT Dönem Başkanlığı damgasını vuran üç önemli nokta Rusya’nın askeri saldırısıyla karşı karşıya olan Ukrayna’ya AGİT’in desteği, AGİT’in ve geleceğinin güçlendirilmesi ve Ukrayna’ya özen gösterilmesi. AGİT’in çalışmalarının odak noktası halktır.” dedi.

Osmani, “Bütün bu nedenlerden dolayı, insanların özgürce yaşayabilmesi için AGİT’in çok taraflılığı teşvik etmesi ve iş birliğini kolaylaştırması gerekiyor. Bu çağrıya birlikte yanıt vermeliyiz, çünkü bu çağrı mevcut Başkan olarak benden değil, AGİT bölgesi halkından, ülkelerimizin halklarından ve vatandaşlarından geliyor.” ifadlerine yer verdi.

Rus askeri saldırganlığının etkisinden bahseden Osmani, savaşın yıkıcı gücünün yanı sıra, her şeyden önce binlerce vatandaşın hayatını ve Ukrayna’nın egemen topraklarını yok ettiğini, AGİT’i de olumsuz etkilediğini vurguladı.

Read Previous

Yunanistan geri itti, 42 düzensiz göçmeni Türkiye kurtardı

Read Next

Kayıtlara “en sıcak yıl” olarak geçecek 2023 sonrasında sıcaklıkların artması muhtemel