Osmani, Berlin’de AB genişlemesine adanmış bakanlar konferansında konuştu

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un daveti üzerine bugün Berlin’de düzenlenen “Genişlemiş, Güçlendirilmiş Birlik” bakanlar konferansına katıldı.

Konferans, Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, konuşmasında “Kuzey Makedonya’nın AB’nin inandırıcılığı için bir deneme taşı olduğunu” belirterek, Jean-Claude Juncker’in ve son birkaç gün içinde Ursula von der Leyen’in görüşlerinden bahsederek, Avrupa’nın bugün jeopolitik bir uyanışla karşı karşıya olduğunu ve bu uyanışın AB’nin güvenliğine jeostratejik bir yatırım sağlaması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında, “AB Üyelik Öncesi Daha Fazla Entegrasyon” konseptine de değinen Osmani, bu yaklaşımın AB üye ülkelerinin ekonomileriyle uyum içinde adım atabilme ve mevcut boşluğu daraltabilme etkili bir yolunun bir parçası olarak kabul edildiğini açıkladı. Ayrıca, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in sunduğu Batı Balkanlar için AB büyüme planını da destekledi.

Gelecekteki üyelik için ülkelerin iç reformlara ihtiyaç duyup duymadığı konusundaki tartışmaya da değinen Osmani, bunun genişleme ile birbirini dışlayan iki şey olmadığını, aksine her bir adayın reformları başarılı bir şekilde uygulayarak ve politikalarını AB politikalarıyla uyumlu hale getirerek kademeli bir entegrasyon süreci yoluyla ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Osmani, konferansın ilk bölümünde Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile birlikte yer aldı. Konferans, AB’nin genişleme için hazırlıklarını ve gelecekteki AB ülkelerinin üyelik için hazırlıklarını tartışmak amacıyla düzenleniyor.

Konferansın ardından Osmani, AB üye ülkeleri ve bölgesel meslektaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Read Previous

Mısırlı komedyen Youssef: Medya, diğer tarafın sesinin duyulmasına izin vermiyor

Read Next

Yunanistan’a kaçmaya çalışan FETÖ’cüler yakalandı