Osmani: Anayasa değişiklikleri için hızlandırılmış dinamiklerle çalışılmalı

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Anayasa değişikliği sürecinin hızlandırılmış dinamiklerle gerçekleşmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, ülkenin AB üyelik süreciyle ilgili gereken anayasa değilikliği sürecinin hızlandırılmış dinamiklerle gerçekleşmesi gerektiğini çünkü AB ile müzakerelerdeki ivmenin kaybolmamasının önemli olduğunu söyledi.

Gelecekteki seçimlerin ertelenmemesi gerektiğini kaydeden Osmani, “İki nedenden dolayı (seçimler ertelenmemeli) bir neden, taramanın tamamlanması ile ilk faslın açılması arasında bir zaman boşluğu bırakmamamız gerektiğidir, çünkü AB müzakerelerinde en önemli şey ivmedir. Eğer ivmeyi kaybedersen, geri dönüşü en zor olanıdır ve Avrupa sürecinde tecrübesi olan politikacılar, ivmenin şimdi olduğunu ve onu bırakmamamız gerektiğini biliyorlar ve ikinci sebep, bundan sonrasını düşünmüyorum. seçimler anayasa değişiklikleriyle ilgili bir referandum olmalı, ancak daha iyi bir vatandaş standardı ve hukukun üstünlüğü için seçimler olmalı.” ifadelerini kullandı.

2030’un AB’ye üye olduğumuz yıl olacağına dair bir sosyal anlaşma yapılması gerektiğini söyleyen Osmaani, “Birbirimizi baltalayabiliriz ama 2030 gündemimizi baltalamamalıyız.” dedi.

Read Previous

Bulgaristan Başbakanı Donev, Kuzey Makedonya’ya gelecek

Read Next

Türk Hakim Fatmir Skender Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi