Osmani: AGİT’in değerleri bugün her zamankinden daha önemli

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’nın (AGİT) değerlerinin bugün her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı ve AGİT Dönem Başkanı Bujar Osmani, bugün Viyana’da yaptığı açıklamada, başkanlığımızın iddialı gündeminin uygulanmasındaki en büyük zorluğun, aynı zamanda dönem başkanı olarak çabalarımızı ve taahhütlerimizi güçlendirme motivasyonu oluşturan karmaşık koşullar olduğunu vurguladı.

Osmani, “Gündemimizin uygulanmasındaki en büyük zorluk, zor koşullar bağlamında olacaktır, ancak AGİT’in ilkeleri ve taahhütleri etrafındaki birlik, umut ve cesaret kaynağıdır. Örgüt’ün temellerini ve taahhütlerini baltalayan Ukrayna’ya yönelik Rus askeri saldırganlığı bu birliği güçlendiriyor. Bugün değerlerimiz her zamankinden daha önemli görünüyor. Mevcut zorluklar, bozgunculuk için bir neden değil, çabalarımızı ve katılımımızı yoğunlaştırmak için bir teşviktir.” diye konuştu.

AGİT başkanı, Ukrayna’nın ana öncelik olmaya devam edeceğini, ancak AGİT bölgesinde gerilim ve insan ızdırabı kaynağı olan diğer uzun vadeli çatışmaların da gündemde tutulacağına işaret etti.

Osmani, AGİT’in her zaman olduğu gibi önemini koruduğunu, çünkü tüm katılımcı ülkelerin insanlarına somut destek sunan mekanizmalara ve araçlara sahip olduğunu söyledi.

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti, Viyana’da resmi törenle karşılandı

Read Next

Dünya Bankası K. Makedonya ekonomisinin büyüme tahminini düşürdü