Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Açık Balkan inisiyatifinin ekonomik açıdan Sırbistan’ın yararına olduğunu ve Kosova’nın Sırbistan’ın liderlik rolü oynamaya çalıştığı bir projenin parçası olamayacağını söyledi.

Alman Deutsche Welle’ye konuşan Osmani, Kosova’nın Avrupa’ya entegrasyon yerine belirli ülkelerin ekonomik, siyasi ve diğer şartlar açısından diğerlerinden daha iyi bir konumda olacakları Açık Balkan inisiyatifini tercih etmeyeceğini söyledi.

Kosova’nın önceki adı “mini Schengen” olan Açık Balkan inisiyatifini “Novi Sad İnisiyatifi” olarak adlandırdığını çünkü inisiyatifin çıkış noktasının Sırbsitan’ın Novi Sad kenti olduğunu ifade eden Osmani, “Arnavutluk ve Sırbistan ile başladı ve sonra Kuzey Makedonya dahil oldu… Siyasi açıdan baktığımızda Kosova’nın bize ne getireceğini bilmediğimiz ve dahilinde Sırbistan’ın liderlik rolü oynamaya çalıştığı bir inisiyatifin bir parçası olması mümkün değildir. Bu Sırbistan’a Kosova’nın bağımsız bir devlet olduğunu inkar etmeye devam etme fırsatı sunacaktır. Güvenlik açısından ve Avrupa’ya entegrasyon açısından bakıldığında bu bizim entegrasyon sürecimize katkı sağlamak yerine süreci yavaşlatacaktır” dedi.

ABD askerlerinin Kosova’dan çekilme ihtimali

Afganistan’da yaşananlardan sonra ABD askerlerinin Kosova’dan çekilme ihtimalinin kendilerini korkutup korkutmadığı yönündeki bir suale cevabında Osmani, böyle bir endişeleri olmadığını zira ABD’nin kendilerine Kosova’daki mevcudiyetlerinin devam edeceği yönünde garanti verdiğini söyledi.

“Sırbistan, AB ve Rusya arasında bir tercih yapmalı”

Rusya’nın bölgeye ilişkin kötü niyetleri nedeniyle Kosova’nın asla bu ülkenin müttefiği olmayacağını söyleyen Osmani, Rusya’nın nüfuzunu bölgeye yaymak için Sırbistan’ı atlama tahtası olarak kullandığını ileri sürdü. Osmani, Sırbistan’ın AB üyeliği ya da Rusya ile siyasi, ekonomik ve askeri iş birliği arasında bir tercih yapması gerektiği iddiasında bulundu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türkiye, Sırbistan’da Novi Pazar’dan sonra Niş kentinde konsolosluk açacak

Sonraki Haber

Sırp ordusu helikopterleri Kosova sınırı yakınlarında uçtu