Osman Demirci: “Engelli çocuklar, özel çocuklardır, bize göre onlar melektir”

Türkiye Beyazay Derneği temsilcisi Osman Demirci, TİKA’nın katkıları ile Üsküp’te düzenlenecek beş günlük seminerde engelli çocukların gelişimi için öğetmen yetiştirme programında kendi tecrübelerini en iyi bir şekilde Makedonya’daki eğitimcilere aktarmaya çalışacaklarını vurguladı. TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki ise eğitimin akabinde eğitim merkezinin kurulmasını amaçladıklarını vurguladı.

Hüsamettin Gina / Aydın Davud

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkıları ile Üsküp’te,  28 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında  “Engelli Çocukların Gelişimi İçin Öğretmen Yetiştirme Programı” konulu beş günlük eğitim semineri başladı.

Beş günlük seminerde, Türkiye Beyazay Derneği’nin uzman eğitimcileri bu alanda kendi tecrübelerini Makedonya’daki eğitimcilere aktaracaklar.

3

Fedakar öğretmenler

Proje hakkında bilgiler veren Beyazay Derneği temsilcisi Osman Demirci,  Türkiye Beyazay Derneği’nin temsilcileri olarak engelli çocukların gelişimi için ellerinden geleni yapmaya gayret göstereceklerini  vurguladı.

Osman Demirci, “Beyazay Derneği’mizin 80’e yakın şubesi var. Bildiklerimizi sizinle paylaşmak istedik. Bu amaçla şu anda buradayız. Hepimizin bildiği bir gerçek var ki, biz buna özel eğitim ordusu diyoruz. Özel eğitim veren öğretmenlere de fedakar öğretmenler diyoruz. Hizmet ettiğiniz kitle bize göre Türkiye’de adlandırdığımız şekliyle engelli çocuklar, özel çocuklardır, bize göre onlar melektir. Neden? Çünkü yeryüzünde bulunan en saf canlı varlıklardır. Onlarda hile yoktur, yalan yoktur, kin, öfke, nefret yoktur“ şeklinde konuştu.

2

Amaç, eğitim merkezinin kurulması

TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki,  “Yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda öncelikle Makedonya’da bu projenin bir eğitimle başlamasını burada bir tecrübe aktarımı sağlanmasını, daha sonra eğitimin sonunda buradan çeşitli uzmanlarımızın Türkiye’ye gönderilip orada eğitim almalarını sağlamak istedik.  Bunu hem sivil toplum kuruluşlarıyla hem de devlet kurumlarıyla yapmak istiyoruz” dedi.

Tiryaki, Makedonya’da öncelikle STK’larla çalıştıklarının altını çizerek eğitimin akabinde eğitim merkezinin kurulmasını amaçladıklarını vurguladı. Teoman Tiryaki, Çayır Belediyesi tarafınca yer tahisinin hala sağlanmadığını belirterek “Belediye yetkililerine çağrımızı tekrar hatırlatıyoruz” dedi.

Türkiye’den gelen uzman ekiplerin vereceği eğitimin sonunda katılımcılara sertifika takdim edilecek.

Read Previous

Osmanlı mimarisini ABD’ye taşıyan cami

Read Next

Üsküp Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği bünyesinde Eğitim Ataşeliği kurulacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *