Orta Çağ’dan Kalma En Yüksek Yapı 1000. Yılını Kutladı

Fransa’nın doğusunda yer alan Orta Çağ’dan kalma en yüksek yapı olma özelliğini taşıyan Strazburg Katedrali, 1015’te başlayan inşaatının başlangıcının 1000. yılını kutluyor.

Uzunluğu 142,11 metre olan ve 1874 yılına dek dünyanın en uzun binası unvanını elinde bulunduran Strazburg Katedrali, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden sonra Fransa’nın en çok ziyaret edilen ikinci kilisesi durumunda.
Halihazırda Fransa’nın en yüksek ikinci ve Avrupa’nın en yüksek altıncı kilisesi olmasıyla dikkati çeken Strazburg Katedrali’nin, 1000. yıl etkinlikleri, yılbaşından beri düzenlenen ışık gösterileri, sergi ve konserlerle kutlanıyor.

Fransa’da 1905 yılında kabul edilen laiklik yasasından sonra Fransa’ya katıldığı için ülkenin tek laik olmayan bölgesi Alsas’ın merkezinde yer alan Strazburg Katedrali, dini açıdan önemli bir değer arz ediyor.

Fransa’nın çalkantılı tarihinin temsilcisi

Kutsal Roma İmparatoru II. Heinrich’in emriyle temelleri 1015 yılında atılan Strazburg Katedrali, Alsas Bölgesi ve Fransa’nın tarih boyunca geçirdiği sosyokültürel değişimi yansıtan en iyi örnekler arasında yer alıyor. İnşası oldukça yavaş ilerleyen katedralin ön cephesinde yer alan iki ana kulesi ve çan kulesinin tamamlanması bile 400 yıla yakın bir süre almış.

Fransa tarafından 1862’de “Tarihi anıtlar” listesine alınan Strazburg Katedrali, 1988’den beri de UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alıyor.

AA

Read Previous

Filistin’in direnişçi kızları ‘ateş hattında’

Read Next

MATÜSİTEB Terör Saldırısını Kınadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *